Bezpłatne badania profilaktyczne dla kobiet.
Szanowni Państwo, październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, z tej okazji, Szpital im. Matki Teresy z Kalkuty, Grupa American Heart of Poland, zaprasza do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych, które mają na celu wczesne wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych oraz zwiększenie świadomości w zakresie zdrowia kobiet. W diagnostyce nowotworu stosuje się szereg różnych badań, w tym morfologiczne, obrazowe, molekularne, biochemiczne i cytogenetyczne.
USG piersi – ważne badanie w profilaktyce raka piersi
Bardzo istotnym badaniem w profilaktyce raka piersi jest USG. Każda kobieta powyżej 30. roku życia powinna się na nie zgłaszać przynajmniej raz na 12 miesięcy. Jest to badanie bezpieczne, zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Pozwala wykryć zmiany już o średnicy nawet około 2-3 mm i wstępnie rozróżnić guzy nowotworowe od torbieli czy włókniaków. Badanie USG, w ramach miesiąca walki z rakiem piersi, będzie można wykonać 16, 24, 28, 30 października (obowiązują zapisy).
Konsultacje u specjalisty
Panie będą miały możliwość skorzystania z konsultacje ginekologicznych, podczas których będzie można wykonać badanie cytologiczne. Cytologia jest badaniem dla kobiet, które powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Zaleca się, aby badanie cytologiczne powtarzane było nie rzadziej niż co 3 lata, jeżeli poprzednie wyniki były prawidłowe i kobieta nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. W razie potrzeby, ginekolog może skierować na bezpłatne oznaczenia markerów nowotworowych do laboratorium Szpitala.
W jakim celu oznaczamy markery nowotworowe?
Markery nowotworowe (raka jajnika, raka piersi) służą jako narzędzie diagnostyczne w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej. Markery nowotworowe najczęściej oznaczane są z pobranej próbki krwi. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest wymagane bycie na czczo.
We wtorek, 24 października będzie można wykonać bezpłatne badanie mammograficzne
Za pomocą badania mammograficznego oceniamy poszczególne elementy, które budują pierś, czyli tkankę tłuszczową, gruczołową, łącznotkankowe podścielisko, główne gruczoły mleczne, żyły, skórę oraz brodawkę sutkową. Warto wspomnieć, iż to w mammografii można uwidocznić patologiczne zmiany w piersi jeszcze nie wyczuwalne badaniem palpacyjnym wielkości nawet 2 - 3 milimetrów. Badanie mammografem wykrywa też większe guzki oraz charakterystyczne dla raka mikrozwapnienia. Bezpłatne badanie mammograficzne będę mogły wykonać kobiety w wieku 50-69 lat (obowiązują zapisy).
Działania te mają na celu promowanie zdrowego trybu życia i profilaktyki, a także umożliwienie kobietom dostępu do badań, które pomagają w wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych. Warto regularnie monitorować swoje zdrowie i podejmować działania zapobiegawcze.
Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 943630354 lub 943630330, pon.-pt. (8-14).