Brzeźnicka Węgorza to niewielka, ale bardzo ciekawa rzeka zachodniej części Pojezierza Drawskiego. W dolnym odcinku począwszy od jeziora Brzeźniak do ujścia, rzeka płynie szeroką doliną i charakteryzuje się spokojnym i powolnym nurtem. Tereny leżące nad Brzeźnicką Węgorzą są bardzo cenne przyrodniczo. Występują tu bogate i różnorodne lasy liściaste (łęgi, olsy, grądy, buczyny) oraz liczne zbiorowiska szuwarowe, które są siedliskiem wielu gatunków ptactwa wodnego.
Brzegi rzeki są miejscem bytowania bielika i orlika krzykliwego, a także innych rzadkich gatunków: bociana czarnego, kani rudej i czarnej, puchacza. W wodach spotkamy wydry i bobry oraz pstrągi, które przypływają tu na tarło. Aby chronić bogactwo przyrody nad Brzeźnicką Węgorzą w 2004 roku został utworzony specjalny obszar ochronny, obejmujący powierzchnię 433 ha.
Począwszy od jeziora Czaple rzeka jest spławna i można na niej organizować spływy kajakowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że szlak należy do bardzo trudnych. To trasa raczej dla zaawansowanych kajakarzy, lubiących wyzwania i dreszczyk emocji. W górnym odcinku szlaku spotkamy bardzo silny nurt, liczne zwalone drzewa, podwodne głazy i przeszkody w postaci ruin młynów i małych elektrowni wodnych. Jednak trudy spływu zostaną nam wynagrodzone z nawiązką przez niesamowite krajobrazy i możliwość obcowania z nieskażoną przyrodą.
Praktycznie na przepłynięcie całej rzeki wystarczy jeden dzień, ale dzięki połączeniu z Regą można zaplanować spływ wielodniowy i dopłynąć aż do morza. Doświadczeni kajakarze spływ mogą rozpocząć przy ujściu rzeki z jez. Czaple (ok. 7 km na zachód od Drawska Pomorskiego – dojazd drogą krajową nr 20). Dla mniej wprawnych polecamy rozpoczęcie spływu w miejscowości Brzeźniak, gdzie rzeka jest już szersza, a nurt jej jest dużo wolniejszy. Na trasie spływu mijamy dwa jeziora: Brzeźno i Żabice. Są to bardzo urocze śródleśnie akweny, bogate we florę i faunę, ale bez żadnego zagospodarowania turystycznego. Brzeźnicka Węgorza uchodzi do Regi nieopodal Łobza.
Podstaowe dane rzeki
Źródło - Studnica, Równina Drawska
Ujście - Reska Węgorza, Wysoczyzna Łobeska, 53°35'58″N 15°35'51″E
Największe dopływy - Brzeźnica, Mnica