Miasto posiada bogatą historię, którą możemy obserwować w ilości zabytków znajdujących się w okolicy. W całym mieście znajduje się 10 pomników, 3 zabytkowe kościoły oraz zabytkowy cmentarz.
Kościół pw Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa - wzniesiony na przełomie XIV/XV w. W skład zabytkowego wystroju wnętrza wchodzą: drewniany ołtarz, drewniana balustrada ołtarzowa, drewniana ambona, dwie drewniane empory organowe, drewniany prospekt organowy, dwie drewniane ławy kolatorskie oraz zespół witraży - w prezbiterium i w wieży kościelnej - przedstawiający motywy geometryczno-roślinne i herby rodu fundatorów kościoła (wykonane w 1914 roku). Warto także zobaczyć boczne portale kościoła - północny i południowy, ozdobione tzw. bestiariuszami.
Średniowieczne Mury Obronne
Elementem średniowiecznej miejskiej zabudowy są pozostałości murów obronnych. Budowę murów rozpoczęto na początku XIV w. Mury wzniesiono z cegły i najbardziej powszechnego na tym terenie budulca, jakim są kamienie granitowe. Drawski mur posiadał cztery wieże obronne i wzmocniony był basztami. Do średniowiecznego miasta można się było dostać trzema kamiennymi bramami wjazdowymi: od północy, południa i od zachodu. Pierścień murów został otoczony wałami i fosami, które zasilała rzeka Drawa, a w części południowej kanał przekopany w połowie XIV w. Do dziś, z liczącego 1720 m ciągu murów obronnych przetrwały zaledwie dwa nieduże odcinki. Pierwszy z nich biegnie w ul. Cmentarnej. Został on wzniesiony z cegły i kamienia. Drugi fragment muru znajduje się na dziedzińcu szkoły podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim, jest on wzniesiony z ciosów kamiennych. Jeśli chodzi o fosę, dobry obserwator zauważy jej pozostałości na terenie obecnego przedszkola nr 1 oraz kierując się w stronę ul. Cmentarnej.
Budynek muzeum (magazyn solny) fot. Adam Cygan
Budynek powstał w ok. 1700 roku. Służył jako magazyn soli, później jako remiza strażacka. Muzeum drawskie powstało w 1924 roku. Początkowo mieściło się w budynku dawnego seminarium nauczycielskiego, a od 1935 roku w dawnym magazynie solnym. Od 2018 roku znajdują się tam pamiątki dotyczące historii Drawska Pomorskiego. Jest również inicjatorem warsztatów, sesji i konferencji związanych z ochroną i popularyzacją tematyki związanej z zabytkami.