Drawa jest najpiekniejszą i nawiększą rzeką Pojezierza Drawskiego. Swój początek bierze w okolicach wsi Zdroje w gminie Połczyn-Zdrój w Drawskim Parku Krajobrazowym. Dalej przepływa przez rezerwat przyrody Dolina Pięciu Jezior (Krzywe, Krąg, Długie, Głębokie i Małe), jezioro Żerdno oraz najgłębsze jezioro województwa zachodniopomorskiego, Drawsko.
Następnie płynie przez jezioro Wilczkowo, miasta Złocieniec i Drawsko Pomorskie, jezioro Lubie, jezioro Wielkie Dębno, poligon drawski oraz wieś Prostynię w gminie Kalisz Pomorski.Kolejne jest miasto Drawno, w którym znajduje się siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego, przez który przepływa Drawa i jej odnoga, Płociczna. Następnie rzeka wyznacza granicę pomiędzy województwami: wielkopolskim i lubuskim. Po przebyciu 186 km w pobliżu Krzyża Wielkopolskiego uchodzi do Noteci. Drawa na całej długości tworzy malownicze wąwozy i przełomy, a szybki nurt i strome zbocza upodobniają ją do rzek górskich. Jest uważana za jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. W Drawsku Pomorskim szlak Drawy jest świetnie zagospodarowany turystycznie.
Dla turystów przygotowane zostały pola namiotowe, stanice wodne oraz miejsca postoju. W mieście funkcjonują specjalistyczne firmy zajmujące się wypożyczaniem kajaków oraz kompleksową obsługą i organizacją spływów. Rzeka przepływa przez następujące regiony fizycznogeograficzne: Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską i częściowo Pojezierze Wałeckie i Kotlinę Gorzowską (u ujścia).
Przez Drawę od Czaplinka przez jezioro Drawsko aż do Noteci prowadzi szlak kajakowy im. ks. Karola Wojtyły. Na odcinku między jeziorem Dąbie Wielkie, a elektrownią wodną Borowo Drawa przepływa przez zamkniętą część Poligonu Drawskiego. Spływ tym odcinkiem Drawy jest zabroniony. Na Drawie znajdują się dwie XIX-wieczne elektrownie wodne: elektrownia w Borowie i elektrownia Kamienna w Głusku.
Podstawowe dane rzeki
Długość rzeki- 185.9 km
Powierzchnia zlewni - 3296,4 km²
Najwieksze dopływy - Kokna, Korytnica, Mierzęcka Struga, Płociczna, Pokrętna, Słopica, Wąsowa