Urząd Miejscki Drawsko Pomorskie
Powróć do: Jeziora i rzeki

Rzeka Kokna

Kokna jest prawobrzeżnym dopływem Drawy o długość 24 km. Źródła rzeki znajdują się w okolicach wsi Gawroniec, na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. Rzeka płynie na południe, mija miejscowość Ostrowice, a następnie przepływa przez jeziora: Ostrowiec i Dołgie. Kilka km za jeziorem Dołgie do Kokny uchodzi rzeka Rakoń. Kokna wpada do Drawy w połowie drogi pomiędzy wsią Darskowo a wsią Dalewo.
Na odcinku od jeziora Ostrowiec do ujścia, rzeką prowadzi szlak kajakowy o długości 12,5 km. Szlak jest ciekawy, jednak miejscami uciążliwy z uwagi na niewielką głębokość rzeki oraz bujnie porastające koryto rzeki krzewy. Na jego przebycie doświadczonemu kajakarzowi wystarczy jeden dzień. Po prawej stronie ujścia Kokny, już na Drawie, znajduje się urokliwe pole biwakowe Czubajka.

Spływ rozpoczynamy na północnym brzegu jeziora Ostrowiec (dojazd z drogi Drawsko Pomorskie – Połczyn Zdrój). Po pokonaniu jednego kilometra wypływamy z jeziora, mijamy most i po następnym kilometrze wpływamy na jezioro Dołgie. Na południowym krańcu jeziora osiągamy zarośnięte łozami ujście rzeki i zagłębiamy się w las. Mijamy most drogowy by po pewnym czasie dotrzeć do miejsca, gdzie do Kokny uchodzi rzeka Rakoń. Płynąc dalej natrafiamy na rozwidlenie rzeki. Należy płynąć lewą odnogą. Po minięciu kolejnego mostu drogowego Kokna uchodzi do Drawy. Spływ najlepiej zakończyć na polu namiotowym Czubajka, znajdującym się po prawej stronie od ujścia rzeki.

Podstawowe dane rzeki
Źródło - 4 km na północ od wsi Gawroniec
Ujście - Drawa poniżej wsi Rzęśnica (147,8 km Drawy)
Długość rzeki - 23,9 km
Największe dopływy - Rakoń