Noc Muzeów 2022 – „FreeDomuś”
W dniu 14 maja 2022 roku w Magazynie Solnym w Drawsku Pomorskim po raz trzeci odbyła się Noc Muzeów. Tegoroczne spotkanie zatytułowane było „FreeDomuś - czytania teatralne i warsztaty z pamiętników i listów: Marii Curie – Skłodowskiej, Katarzyny Kobro, Heleny Modrzejewskiej, Waltera Gropiusa, Macieja Nowickiego oraz Tadeusza Kościuszki”. Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania wydarzeń z życia wybitnych postaci historycznych, a także ich przemyśleń, dotyczących spraw niezmiernie ważnych w życiu każdego człowieka: wolności, rodziny oraz wytrwałości w dążeniu do założonych celów. Wielcy ludzie mieli w życiu dni wielkiej chwały ale także nieobce im były codzienne zmagania i problemy. Ciągle aktualne pozostają słowa Marii Curie-Skłodowskiej „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć”.
W historyczne postacie wcielili się artyści współpracujący z Fundacją Warsaw Bauhaus: Ola Gurdziel, Nastya Miedviedieva, Alka Nauman, Tadeusz Szklarski, Bartosz Kowalczyk oraz Wojtek S. Konsultację merytoryczną zapewnił Adam Ziajski, a Joanna Klass poprowadziła narrację wieczoru. Na zakończenie odbył się wykład prof. Aleksandry Łukaszewicz ze szczecińskiej Akademii Sztuki prezentujący bauhausowskie i awangardowe korzenie współczesnego malarstwa abstrakcyjnego na przykładzie twórczości obecnego na wieczorze artysty, Zbigniewa Romańczuka. Fundacja Warsaw Bauhaus w roku ubiegłym podjęła zadanie renowacji zabytkowego spichlerza zbożowego w Jankowie, zaprojektowanego przez światowej sławy architekta Waltera Gropiusa.

