Historia pszczół jest dłuższa niż człowieka
Ze wspomnień najstarszych pszczelarzy wynika, że pszczelarstwo na naszym terenie było dość rozpowszechnione. W okresie powojennym zagospodarowywano pasieki pozostawione jak również przywożono je ze sobą. W ogródkach przydomowych często można było spotkać ule z pszczołami. Z braku uli zdarzały się przypadki trzymania pszczół w skrzynkach po amunicji. Z upływem lat pszczelarze zaczęli się organizować tworzące związki pszczelarskie wchodzące w skład Polskiego Związku Pszczelarzy.
Drawsko miodem płynące
Obecnie Koło Pszczelarzy w Drawsku Pomorskim wchodzi w skład Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Szczecinie i zrzesza 28 członków, którzy opiekują cię ok.800 rodzinami pszczelimi. Pozyskują oni nie tylko miodu ale i inne produkty pszczele. Można przyjąć, że miód na terenie gminy drawskiej był pozyskiwany od zawsze. Dużym atutem dla hodowli pszczół jest czyste środowisko naturalne. Miód Drawski jest produktem wysoce naturalnym. Jest też wolny od zanieczyszczeń chemicznych, ponieważ pszczoły są wrażliwe na toksyny i szybko zginełby zbierając zatruty nektar. Powszechnie wiadomo, że to nie pszczelarze są producentami miodu, a pszczoły. Pszczelarz ma za zadanie jedynie zapewnić pszczołom dogodne warunki do rozwoju i pracy.
Ale skąd się bierze miód?
Nektar, spadź, lub oba te surowce jednocześnie są zbierane przez pszczoły i magazynowane w plastrach, wzbogacane w enzymy, usuwany jest też nadmiar wody. Mówimy, że miód dojrzewa. Następnie każda komórka jest zasklepiana (pokrywana woskowym wieczkiem) i tak czeka do miodobrania lub zużycia przez same pszczoły. Wystarczy go teraz odwirować z plastrów, wlać do słoików, a dalej już tylko delektować się jego niepowtarzalnym smakiem i aromatem.
Pszczelarze, u których można nabyć Miód Drawski